Babcia – jak będą wspominać wnuki

Stereotypowa babcia

Właśnie minął  Dzień Babci i telewizja oraz  Internet zalane były słodkimi obrazkami srebrnowłosych staruszek o złotym sercu.  Babcia Czerwonego Kapturka czy bzowa babuleńka – taki obraz starszej pani odziedziczyłyśmy  po naszych poprzedniczkach. A jak reaguje na powitanie: – Dzień dobry, babciu! –  współczesna kobieta? To zależy – czasami jest to szok, innym razem długo oczekiwana wiadomość.  Czy cieszysz się, czy płaczesz, pojawienie się małego człowieka stanowi kamień milowy na twojej osi czasu. Może definitywnie oznaczać, że zaczynasz starzeć się, a to czasownik wyjątkowo nielubiany przez kobiety. Mógłby nie istnieć. Z drugiej strony pomaga nam odwieczne prawo natury. Pragniemy tego maleństwa, ponieważ przypomina nam lata, kiedy to my byłyśmy młodymi mamami. Babciowanie to często przyjemność bez obowiązków, ponieważ  na rodziców spada cały ciężar. Babcia jest od rozpieszczania, byle nie nadmiernie.

Babcia a młoda mama – jakie mamy wsparcie

Przez wieki  przyszła mama była w znacznym stopniu uzależniona od wiedzy i doświadczenia starszych kobiet.  Obecnie kiedy dziecko ma przyjść na świat, młoda kobieta ma wszechstronne wsparcie – bogatą literaturę, poradnie, media społecznościowe . Potem znajdzie portale doradców , jak wychować dziecko – na przykład  pani Dorota Zawadzka.  Zwykle otoczenie patrzy z sympatią na młodą mamę – przybędzie nowy członek społeczeństwa. Opłaci się  inwestować wiedzę i środki, aby mama była jak najlepiej przygotowana do pełnienia swojej roli. Literatura fachowa, szkoły rodzenia, opieka medyczna nad matką i dzieckiem – wszystko to jest skierowane do nowego życia. A stare? Jakie wsparcie  uzyskujemy w późniejszych latach życia? Pewno takie, jakie sobie wypracowałyśmy.  Niezależnie od sytuacji dobrze byłoby do tego babciowania przygotować się. Szczególnie gdy od niedawna zmienił się dramatycznie model naszej rodziny. Coraz mniej jest domów wielopokoleniowych, a coraz więcej wnuków mieszka daleko od nas, czasami w innych krajach.

Poznaj sekrety bycia wzorową babcią

Potrzebuję cię!

Jeśli chcemy być obecne w ich życiu, przydałoby się przyjąć postawę proaktywną. Nie ma jeszcze szkół dla babć  i nie można dostać magistra z babciowania, za to  jeden z moich wnuków uświadomił mi, że  można dostać laurkę od straży miejskiej, ale najpierw trzeba zaparkować w miejscu niedozwolonym 🙂. W moim bardziej dojrzałym podejściu do bycia babcią  pomocną okazała się książka. Zobaczyłam ją na wystawie księgarni właśnie wtedy, gdy dowiedziałam się, że zostanę babcią.  W książce  „I Need You! Being Friends With Your Grandkids.”  (Potrzebuję cię! Bądźmy przyjaciółmi naszych wnuków.) dziadkowie,  Spike & Darnell White, zdradzają swoje sekrety bycia przyjaciółmi  dziewięciorga wnucząt.  Na podstawie swoich doświadczeń piszą o:

  • komunikacji,
  • tworzeniu wspomnień,
  • przekazywaniu wartości,
  • wspieraniu rodziców,
  • znajdowaniu wspólnych zainteresowań,
  •  inwestowaniu mądrze czasu,
  • dzieleniu się swoimi światami,
  • najlepszym wykorzystaniu domu ,
  • trwaniu, nawet kiedy jesteś zmęczona.

Który temat wybierasz do rozwinięcia?

Jak bedą wspomniać nas nasze wnuki? Ważne jest ile same zrobimy, aby z tej funkcji wywiązać się jak najlepiej. W tym tygodniu spędziłam popołudnie podróżując wirtualnie wraz z Wędrownymi Motylami kolejami po Szwajcarii. Wszystko po to, żeby mieć materiał do rozmowy z najmłodszym wnukiem. Tym niemniej wiele też zależy od naszych dzieci, rodziców naszych wnuków. Z moją własną babcia minęłam się tylko na tym świecie, a wiem o niej bardzo dużo z ciepłych opowiadań ojca.