Podcast – co to i dlaczego warto

Podcast – teren nieznany

Podcast? Nie słyszałam, a cóż to takiego? Kiedyś tego nie było i było lepiej.  Lub inna wymówka – to za trudne, to już nie dla mnie, ponieważ jestem za stara. Prawdopodobnie działa tu schemat  utrwalony przez lata – wczesne dzieciństwo, lata nauki i pracy, a w końcu emerytura. Tak jak nie idziemy na emeryturę w wieku 20 lat, tak nie uczymy się na emeryturze. Tymczasem obecnie rządzi hasło uczenia się przez całe życie. Dlatego wzbudził mój szacunek 80-letni znajomy, który  zdecydował się uczyć norweskiego. Powodzenia Lykke til!  Być może z wiekiem człowiek staje się ostrożny lub przeciwnie. Zaczynają się nam podobać wyzwania, jak w przypadku tej starszej pani, która nie troszczy się o patrzenie w lustro. Po prostu zakłada liliowy kapelusz i wychodzi z domu, żeby czerpać radość i przyjemność ze świata. Na wcześniejszym etapie masz mnóstwo dylematów, dopiero potem uświadamiasz sobie, że jeśli nie teraz, to kiedy?

Pierwsze spotkanie z podcastem

Podcast Caroline

Potwierdza to moje spotkanie z podcastami.  W latach 2007-2009 prowadziłam swój pierwszy projekt  A Slice of Bread – Kromka chleba w ramach unijnego programu Comenius  skierowanego do szkół.  Wówczas wszystko było dla mnie nowe. Był to pierwszy projekt w  szkole,  a strona finansowa budziła popłoch i jednocześnie zachwyt, ponieważ można był kupić potrzebny sprzęt. Zawód nauczycielski może oznaczać rutynę – w końcu przez ileś lat powtarzasz This is a cat. The cat is Black.To jest kot. Kot jest czarny. Unijny projekt dawał szansę na rozwój  zawodowy i poznanie nowych narzędzi. A to na spotkaniu organizacyjnym ktoś wspomniał o tablicach interaktywnych, a to szwedzka nauczycielka zaproponowała wykorzystanie Podcast. No właśnie – co to jest tablica? Co to jest podcast? Caroline z Kalmar nie bawiła się w opisywanie szczegółów tylko pokazała konkretny podcast . Niestety w tamtych czasach trzeba było wnieść jakieś opłaty, a to przekraczało możliwości techniczne naszej księgowości.

Podcast ze Szwecji

Podcast – idealne narzędzie do nauki

Tak nawiasem mówiąc, podcast zaczął się gwałtownie rozwijać od 2005 roku, więc w roku 2008 był wciąż jeszcze nowością. Chociaż wówczas osobiście nie wykorzystałam podcastu, to pojęcie utkwiło mi w pamięci, i wróciło po latach, gdy podcasty stały się wszechobecne. Kiedyś TV i radio prowadziły działalność edukacyjną, a obecnie bardziej komercyjną. Podcastyrodzaj audycji radiowej – również nastawione są na komercję, ale także na rozrywkę i edukację. Wybierając  sensownie, można wiele nauczyć się, w dodatku za darmo i bezstresowo (szkoła to jednak stresowe ocenianie) oraz w dowolnym miejscu i czasie. Osobiście udało mi się połączyć rozwój osobisty ze zdrowiem – słucham podcastów spacerując po bieżni lub prasując. Zaczęłam od Oli Budzyńskiej, Pani swojego czasu, która pomaga młodym, aktywnym zawodowo  kobietom zarządzać swoim czasem. W ciągu roku, odkąd ją obserwuję, Ola zrobiła ogromy postęp i buduje swoje imperium. Mogę tylko żałować, że Ola nie urodziła się kilka dekad wcześniej.

Dlaczego warto słuchać podcastów

Jeśli chodzi o podcasty, to moim najnowszym faworytem jest  Dominik Juszczyk, który mówi o sobie, że pomaga ludziom skutecznie osiągać cele wykorzystując talenty. W odróżnieniu od Oli Budzyńskiej, która skupia się głównie na kobietach, Dominik kieruje swoje podcasty do  osób pracujących w zespołach lub nimi kierującymi.  Dominik  jest  certyfikowanym coachem Gallupa, dlatego  w podcastach opowiada jak wybrane talenty mogą pomagać nam w życiu lub przeszkadzać. Według niego, „talent to wrodzony i powtarzalny sposób myślenia, odczuwania i reagowania, który może być produktywnie zastosowany.” Przeprowadza też interesujące wywiady z ludźmi reprezentującymi określone talenty. ( O testach Gallupa napiszę osobno) Przeciętnie podcast trwa ponad godzinę, a na stronie Dominika jest już ich ponad 120. Z tego powodu jest to sporo czasu do zagospodarowania – intelektualnie i zdrowotnie – dla własnego rozwoju. Poza tym niebagatelna sprawa, że wymienione przez mnie  podcasty są darmowe, więc nie ma wymówki, że nie stać mnie.

Moje dzisiejsze pytania – a jakich podcastów Ty słuchasz? Może polecisz mi coś nowego? O innej tematyce? Słuchając 118 podcastu Dominika, pomyślałam o Elżbiecie, która jako pisarka, ma doczynienia z korektą. Ten podcast może być dla Ciebie interesujący . Zgadłam?